Czy wiesz że?

Tkanina Corko – naturalny cud w świecie mody i wnętrz

Drzewo korkowe
Drzewo korkowe

Corko to mocna, sprężysta, elastyczna i łatwa w szyciu tkanina. Służy jako wegański zamiennik skóry.

Składa się z dwóch warstw: bawełniano-poliestrowej podszewki na dole i naturalnego korka na górze.

Tkanina korkowa CORKO

Corko dobrze łączy się z innymi tkaninami, takimi jak Washpapa. Naturalny korek jest używany do produkcji materiałów do oprawiania książek, torebek, części obuwia i odzieży, abażurów i bagażu.

Materiał wykonany z wysokiej jakości naturalnego korka, który jest miękki, przyjemny w dotyku, nieprzepuszczalny i pokryty warstwą ochronną.

Naturalny produkt o nazwie Corko jest wytwarzany z kory drzew. Branże takie jak tapicerstwo, meblarstwo i krawiectwo często wykorzystują korek jako surowiec.

Ze względu na swoje właściwości, tkanina korkowa jest najczęściej wykorzystywana do tworzenia obuwia (np. obcasów), torebek, etui na elektronikę, taką jak telefony i gadżety, karty menu itp. Najwięksi producenci obuwia na świecie są coraz bardziej zainteresowani korkiem jako materiałem. Ponadto służy on jako tkanina dekoracyjna do wystroju wnętrz.

Jak i kiedy zbiera się korek?

Pierwsza zewnętrzna warstwa korka może zostać zebrana dopiero po co najmniej 20 latach od zasadzenia drzewa. Największe partie pochodzą z dębów, które mają około 80 lat. Co 8 do 9 lat zwykle przeprowadza się zrywanie. Ze względu na fakt, że proces ten jest regulowany przez prawo, unika się niepotrzebnego wycinania drzew. Korek jest poddawany obróbce cieplnej i selekcjonowany przed użyciem w produkcji. Zebrana kora jest najpierw układana w stosy i sezonowana na plantacji przez kilka dni lub miesięcy. Celem tej procedury jest osiągnięcie idealnego poziomu suchości. Surowiec jest następnie gotowany w specjalnych kadziach w zakładzie. Eliminuje to owady i prostuje każdy płat. Kora jest następnie sproszkowana i formowana m.in. w bloki aglomeratu korkowego. Płyty i arkusze są następnie cięte w różnych konfiguracjach.

Drapak z materiałem corko

Korkowe ściany, tablice, podstawki i podłogi

Funkcja każdej wydobytej warstwy korka jest różna. Początkowa nierówna warstwa jest zwykle używana do tworzenia elementów dekoracyjnych lub fornirów. Późniejsze części obranej kory są już bardziej regularne. Są one zatem wykorzystywane do tworzenia, na przykład, korków do słoików lub butelek po przejściu odpowiedniej procedury. Pozostałe surowce i odpady z tego etapu produkcji służą jako budulec dla towarów takich jak podłogi korkowe, arkusze, rolki i panele (tapety), między innymi. Idealnie nadaje się na przykład do organizacji mieszkań, ponieważ jest to surowiec, który w rzeczywistości się nie starzeje. Dodatkowo współczesne metody techniczne poprawiają jego naturalne właściwości. Należy zauważyć, że korek łączy w sobie wiele zalet: pochłania uderzenia, działa jako izolator uderzeniowy i termiczny.

Posiada również właściwości elastyczne, które pozwalają mu ugiąć się pod naciskiem, a następnie powrócić do pierwotnego kształtu. Dodatkowo wyróżnia się antystatycznością i odpornością na wilgoć. Ponadto jest wykorzystywany do produkcji korków do słoików. Tablica korkowa lub podstawki korkowe to dwa dodatkowe meble, które często można znaleźć w wielu domach.

Branża budowlana, obuwnicza, motoryzacyjna, zbrojeniowa, lotnicza i rybacka to tylko niektóre z gałęzi przemysłu, w których wykorzystuje się korek, pozyskiwany bez szkody dla środowiska.

Skąd pochodzi ?

Kraje takie jak Hiszpania, Portugalia, Włochy, Algieria, Maroko, Tunezja i południowy region Francji (głównie Korsyka) mają najlepsze warunki środowiskowe dla tego drzewa. Na całym świecie korek zajmuje ponad 2 200 000 hektarów. Drzewa dębowe często osiągają wysokość od 10 do 12 metrów. Pożary lasów nie stanowią dla nich zagrożenia, ponieważ ich własna kora stanowi najlepszą obronę. Spala się ona powoli i z wielkim trudem. Dodatkowo chroni je przed słońcem, odwodnieniem, chorobami i szkodnikami.

Korek charakteryzuje się bardzo niską higroskopijnością. Dzięki temu nie wchłania wilgoci i nie zmienia swojej objętości. Idąc dalej, skoro nie wchłania wilgoci, nie jest podatny na nasiąkanie, nie zasiedlą się w nim grzyby oraz pleśń.

W naszej ofercie znajdą Państwo niezwykłe, ręcznie robione drapaki dla kotów z wykończeniem z materiału Corko.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *