Czy wiesz że?

Przez epoki i materiały – historia opakowań w różnych cywilizacjach

Historia opakowań
Karton fasonowy

Słysząc słowo „opakowanie” przed oczami stają nam z automatu obrazy foliowych toreb, kartonowych pudełek, papierowych woreczków i wielu, wielu innych. Jednak, jeśli chodzi o opakowania, to wszystkie wymienione są stosunkowo młodym tworem. Mają około 200 lat, więc w jaki sposób funkcjonowali ludzie wcześniej? Wszystko przenosili w rękach? W jaki sposób działały przesyłki i transport? Będziecie zdziwieni, jacy ludzie byli pomysłowi w czasach, kiedy nie posiadano internetu, kartonów czy prądu. Zapraszamy do zapoznania się z historią opakowań!

Czy naprawdę opakowania wymyślili Chińczycy?

Uważa się, że starożytne narody, które były częścią obecnych Chin, były pierwszymi w historii ludzkości, które posiadały je w dużych ilościach. Ludzie podobno zaczęli używać złożonych liści bambusa do przenoszenia żywności w XVII wieku pne. W rzeczywistości jednak ludzie zaczęli wykorzystywać improwizowane opakowania znacznie wcześniej i to nie tylko w Chinach. Według badań archeologicznych, homo sapiens, żyjący jako koczownicy w czasach prehistorycznych, zbierały runo leśne i przenosiły je do obozu w kawałkach odzieży.

Na całym świecie do pakowania używano różnych rodzajów materiałów. Papirus był używany w Egipcie, rozłożyste liście roślin były używane w Azji, a lniane opakowania pojawiły się po raz pierwszy w Grecji. Z drugiej strony, jeśli zamierzamy pozostać przy Chinach, ważne jest, aby pamiętać, że papier został tam stworzony. Nadworny nadzorca robót publicznych Cai Lun wykonał to zadanie w 105 roku naszej ery. Papier był  w tym czasie i przez kolejne pokolenia używany tylko do pisania, ale należy mu przyznać, że był protoplastą różnych materiałów opakowaniowych znacznie później, w tym toreb papierowych. 

Kto powiedział, że opakowania mogą być używane tylko w branży gastronomicznej lub kurierskiej? W pierwszym wieku naszej ery (kiedy było ono najpotężniejsze) Wojsko Imperium Rzymskiego słynęło z najnowocześniejszych technologii. Podczas transportu armii Rzymianie opracowali liczne rozwiązania kwestii logistycznych. Żywność i łupy bojowe pakowano w ogromne połacie tkanego materiału. Pojemniki na wodę wykonywano ze zwierzęcych jelit, a sakiewki na pieniądze ze skór. Kołczany wykonane z wikliny stały się niezbędnym narzędziem dla rzymskich łuczników, ponieważ były mocne i mogły pomieścić wiele strzał. A to tylko kilka z osiągnięć tego okresu.

Koperty na listy

Kiedy ludzie zaczęli używać kopert?

Co zaskakujące, jednym z najstarszych opakowań, jakie kiedykolwiek odkryto, jest koperta pocztowa. W XVII wieku we Francji powstała pierwsza papierowa koperta na listy. Niestety, nie od razu stała się ona bardzo popularna. W Wielkiej Brytanii koperty zaczęto wykorzystywać w usługach pocztowych dopiero w 1877 roku. Koperty są dziś nadal standardem wysyłania listów, po tym jak szybko rozprzestrzeniły się na inne kraje.

Kiedy powstało pudełko kartonowe?

W XX wieku karton klapowy zdecydowanie zaczął kojarzyć się z opakowaniem. Jego szerokie zastosowanie, użyteczność, trwałość w konstrukcji i przyjazność dla środowiska przyczyniają się do jego ogromnej atrakcyjności. Kiedy jednak ten fantastyczny pomysł pojawił się na świecie? Koniecznie trzeba cofnąć się na Wyspy Brytyjskie w 1817 roku. Tam tektura została wykorzystana do stworzenia pierwszego kartonowego pudełka. Szybko zaczęto go używać głównie do transportu cylindrów. Niemiecka produkcja kartonów również eksplodowała w tym samym czasie. W Stanach Zjednoczonych patent na produkcję tektury został wydany w 1871 roku. Od tego momentu możemy dyskutować o tym, jak produkcja ewoluowała i ostatecznie osiągnęła skalę globalną.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *