Czy wiesz że?

Dlaczego koty kochają kartony?

Dlaczego koty kochają kartony?
Rudy kot w pudełku

Na tym świecie nie żyje chyba ktoś, kto nie słyszał o dozgonnej, bezwarunkowej miłości, jaką koty darzą kartony!

Nie ma nic bardziej słodkiego, niż Twój kociak wskakujący do za małego pudełka. To wystające futerko i uosobienie cudowności!

Kartony kochają nie tylko małe, puchate kotki domowe, a i wielkie lwy czy lamparty. 

Ale skąd ta miłość? Dlaczego kociaki upodobały sobie kartony? 

Skąd miłość kotów do kartonów?

Redukcja stresu

Holenderscy naukowcy postanowili znaleźć odpowiedź na to pytanie. Zespół prowadzony przez  Claudię Vinke, profesor Uniwersytetu Utrechtckiego w Holandii dał wszystkim odpowiedź na to zagadnienie.

W ramach badania badacze wybrali 19 kociaków ze schroniska. 10 z nich do swoich boksów dostało kartonowe pudełka, natomiast 9 pozostałych nie miało tego dodatkowego wyposażenia. 

W przeciągu tylko kilku dni okazało się, że koty, które miały pudełka były dużo bardziej zrelaksowane niż te, które kartonów nie miały. Szybciej oswajały się z człowiekiem i wykazywały większą aktywność. Ich poziom stresu zmniejszył się znacznie szybciej niż u pozostałej 9. 

Dzięki pudełkom kociaki czuły się bezpieczne i pewne. W każdej chwili mogły schować się do pudełek. Poprawiło to też ich system immunologiczny. 

Regulacja temperatury

Eksperyment Holenderskich naukowców nie wyjaśnia jednak dlaczego wśród kotów domowych również obserwujemy to zjawisko. Dlaczego kartonowe pudełko? Mogłoby być to przecież pudełko z plastiku. Otóż nie! 

Kartonowe pudełka idealnie regulują temperaturę. Koty uwielbiają, gdy jest ciepło (ile razy wygrzewają się w jedynej plamie słońca na podłodze?). Dodatkowo im mniejsze pudełko, tym lepiej, tym cieplej!

Kot w pudełku

Kartonowe pudełko – najlepszy prezent dla kota!

Karton pełni też funkcję ochrony. Zwierzak może w nim obserwować wszystkich. Czuje się bezpiecznie, ponieważ jest chroniony z każdej strony. 

W naszej ofercie znajdą Państwo idealne rozwiązanie dla Waszych kociaków. Domki CUBE to idealne rozwiązanie dla waszych futrzaków. 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *