Czy wiesz że?

Jaki wpływ na żywność mają opakowania?

Opakowanie na tort
Żywność w słoikach

Słowem wstępu

Jaki wpływ na żywność mają opakowania? Zacznijmy od tego, że pakowanie żywności ma długotrwały skutek w utrzymaniu jej świeżości. Znacząco zmniejsza ryzyko utraty wartości ożywczych oraz zdecydowanie zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń. 

Dzięki opakowaniu na tort możemy cieszyć się nim dłużej i w jego początkowej postaci. 

W jaki sposób dawniej przechowywano żywność?

W najdawniejszych czasach najpopularniejszymi sposobami na przechowywanie żywności było jej suszenie np. na słońcu, wędzenie. Blisko 12 tysięcy lat temu stosowano te metody już na Bliskim Wchodzie i Azji Środkowej. Wtedy zapewne jeszcze nie rozumiano, że to proces odsączenia wody z żywności gwarantował jej długą przydatność.

Nieoceniona była sól. W solance przechowywano ryby. Rzymianie marynowali tak mięso.  Sól chroniła żywność przed drobnoustrojami. Dzięki takim taktykom ludzie żyjący w starożytności byli w stanie otrzymywać dobre, niezepsute czy spleśniałe jedzenie. Odkryto jednak, że ten sposób przechowywania żywności był znany dużo wcześniej w Chinach. Galowie natomiast wymyślili swój własny sposób na próżniowe przechowywanie jedzenia w swoich spichlerzach. Podaje się, że by uzyskać odpowiedni efekt, najpierw wypalano pomieszczenie ogniem (niszcząc bakterie), a następnie wypełniali je w taki sposób by dostęp powietrza od dolnych warstw był niemożliwy.

Jedzenie w puszkach

Przełomowe sposoby na przechowywanie żywności.

Później mieliśmy Napoleona i początki konserw. Szukano sposobu, na przechowywanie żywności w trakcie przepraw. Francuski rząd szybko zaproponował pokaźną nagrodę dla tego, kto opracuje najlepszy sposób i tak powstały produkty spożywcze gotowane we wrzącej wodzie lub na parze, przechowywane w szczelnie zamkniętych słoikach. 

Na przestrzeni lat wiele się zmieniało. Powstawały nowe sposoby przechowywania jak i obrabiania żywności. 

Największym fenomenem jednak była lodówka, którą dzięki firmie Electrolux praktycznie każdy mógł mieć ją w domu. Ten sprzęt spowodował prawdziwą rewolucję. 

O nas

W naszej firmie produkujemy kartony na torty i kartony na ciasta. Z największą starannością podchodzimy do wycinania kartonów, nikt przecież nie chce, by jego urodzinowy tort wypadł na ziemię i się rozbił! Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą 🙂

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *