Czy wiesz że?

Wikkelhouse – dom z tektury

Eko dom
Ekologiczny dom

Czym jest Wikkelhouse?

Modułowy domek z tektury to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale i bardzo wytrzymałe.

Ten innowacyjny projekt opracowała Holenderska firma Fiction Factory. Nazwa WIkkelhouse oznacza tyle, co „owijany”. Składa się z modułów stworzonych z 23-warstwowej tektury falistej pokrytej eko klejem, nałożonej wokół formy w kształcie domu. 

Kiedy tektura wyschnie, całość pokrywana jest folią o wodoodpornych i oddychających właściwościach. Tak przygotowane moduły przewozi się na plac budowy lub w wyznaczone miejsce i ustawia się je na specjalnie przygotowanych do tego drewnianych belkach i betonowych blokach. 

Dom jest tak lekki, bez problemu można ustawić bloki na wyrównanym podłożu bez fundamentów. Kolejnym etapem jest dołożenie ścian szczytowych – jednej pełnej, drugiej przeszklonej. Całość wykańcza się drewnianymi listwami. 

Na sam koniec montowany jest zewnętrzny, drewniany taras. Montaż całego domku odbywa się w ciągu jednego dnia. 

Wyposażenie domu z tektury 

Wikkelhouse posiada wszystkie instalacje, wyposażenie domu jest w pełni eko. Nawet uchwyty w szafkach są z przetworzonego już plastiku. 

Czas realizacji standardowego 6 modułowego domu to około dwa tygodnie.  

Kupując taki dom jedyne, czym musimy się zając sami to podłączenie go do mediów na działce. Kiedy już to zrobimy, to tak naprawdę jest gotowy do zamieszkania.

Wybór modułów jest dowolny, po prawdzie nie ma ograniczenia wielkości domu. Do dyspozycji mamy moduł z kuchnią, moduł z łazienką, moduł z oknem, moduł z piecem oraz moduł pełny. Każdy z nich można dowolnie ustawiać. 

Ekologiczny dom

Parametry techniczne 

Domek charakteryzuje wytrzymałość, niska waga oraz dobre właściwości izolacyjne. Producent deklaruje wartość współczynnika ścian około U=0,29 W / m2K (R = 3,5), a okien U= 0,24 W / m2K (R = 4,2). Domek jest 3 razy bardziej ekologiczny niż tradycyjne domy, podlega w 100% recyklingowi, a jego trwałość określana jest na minimum 50 lat.

Na ten moment Wikkelhouse dostępny jest w Holandii, Luksemburgu, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji oraz Belgii. 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *