E-Commerce

Wzrost znaczenia branży opakowań

Karton na ciasto słodycze
Kartony do wysyłki

Zastanawiałeś się, jaką rolę w życiu człowieka odgrywa branża opakowań? Najczęściej nie zauważamy opakowań, ponieważ traktujemy je jak integralną część towaru, który kupujemy. Natomiast opakowania tekturowe mają kluczowe zadanie w społeczeństwie, jak i również znaczący wkład w czystość naszej planety w odróżnieniu od opakowań plastikowych. Nikogo nie dziwi, że ogromnie rośnie ich popularność!

Czy branża opakowań odczuła negatywne skutki podczas pandemii?

Cała gospodarka odczuła negatywne skutki zamykania wielu sektorów i okresowe, ale istotne zmniejszenie produkcji. Ubiegły rok przyniósł jednak silne wzrosty, m.in. w branży spożywczej w produkcji opakowań do gotowych dań oraz wyraźny wzrost zapotrzebowania na opakowania dla e-commerce.

W 2020 roku produkcja krajowego przemysłu opakowań wzrosła o około 1,3%, przebijając poziom 45,5 mld złotych. Dzięki temu, producenci opakowań mogli utrzymać status branży odpornej na kryzysy.

Ponadto zgodnie z danymi Eurostat, Polska wciąż wyróżnia się na tle innych rynków unijnych wysoką stopą wzrostu B2C e-commerce. Można spodziewać się, że w bieżącym roku wartość e-zakupów konsumenckich znacząco wzrośnie.

Opakowania dla e-commerce

Od czerwca ubiegłego roku widoczny jest wyraźny wzrost zapotrzebowania na opakowania dla e-commerce. Ten trend nie zwalnia!

Oczekiwana wartość e-zakupów konsumenckich na rok 2021 to 87-90 mld złotych. Jest to spowodowane wzrostem obrotów w internetowej sprzedaży detalicznej aż o 41% w roku 2020

Według danych GUS wartość e-handlu urosła do 70 mld złotych. Natomiast, z analizy przeprowadzonej przez PwC wynika, że w 2026 roku wartość polskiego rynku handlu e-commerce będzie na poziomie 162 mld złotych, co wskazuje na średnioroczny wzrost o 12%.

Raport na temat branży opakowań

Na podstawie raportu przygotowanego przez Santander Bank Polska na temat branży opakowań w Polsce, szacuje się, że w 2021 roku produkcja opakowań może przyspieszyć i przekroczyć 8% tempo wzrostu w skali roku, przy około 5% wzroście całej gospodarki.

– Bez wątpienia dziś największym wyzwaniem dla branży opakowań są rosnące ceny surowców, które mogą negatywnie odbić się na rentowności oraz sytuacji płynnościowej producentów. Szczególnie mocno poszybowały w górę ceny tworzyw sztucznych, ale rosną też koszty zakupu celulozy, metali, drewna oraz szkła, presja surowcowa dotyka obecnie całej branży opakowań – mówi Kamil Mikołajczyk, dyrektor ds. sektora produkcji przemysłowej z Santander Bank Polska.

Pamiętaj, że my tektury zrobimy PRAWIE wszystko…

Jeśli poszukujesz odpowiedniego opakowania tekturowego, skontaktuj się z nami mailowo: sklep@kapak.pl lub odwiedź nasz sklep.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *