Czy wiesz że?

Torty – kontekst historyczny

Pudełko na wypieki
Wypieki ciasteczka

Tortowe początki

Jeśli chodzi o kontekst historyczny tortów to mamy wiele podań na temat tego skąd się wzięły, jak wyglądały i jakie miały zastosowanie w przeszłości. 

Należy zacząć od tego, że to, co dziś oznaczamy mianem tortu, dawniej nawet go nie przypominało. 

Samo słowo „tort” wywodzi się z łacińskiego „torta panis” i oznacza specyficznie ukształtowany, skręcony chleb. Torty w przeszłości nie były cudownymi konstrukcjami o najróżniejszych smakach, a właściwie plackiem chleba z dodatkiem słodyczy takich jak miód czy owoce. 

Starożytni Grecy na przykład piekli je ku czci Artemidy-bogini łowów i przyrody. Kształt koła oznaczał cykliczność życia i siły natury.

Pierwsze torty

Za kolebkę „tortowej kultury” uznaje się Włochy. To właśnie tam powstały pierwsze biszkoptowe cuda, jakie znamy obecnie. Zresztą Włosi do dziś znani są z wyrafinowanych deserów i słodkości. Właśnie z kraju najlepszej pizzy przywędrowały i do nas.

Torty w Polsce

Osobą odpowiedzialną za przybycie do Polski tortów jest nie kto inny a królowa Bona Sforza. W 1518 ona jak i jej dwór przywieźli ze sobą wiele nowinek kulinarnych i politycznych.
Torty nabrały znaczenia w XIX wieku, kiedy ich charakter zmienił się na bardziej wytworny. Wtedy też zaczęto prześcigać się w rozmachu, kolorach, smakach i całej gamie innych kategorii.

Najbardziej znane torty w historii

  • Tort Pavlova-  Rzeczywiście, ten tort należy do najbardziej znanych. Wykonuje się go przy użyciu lekkiej białkowej bezy, a nie tradycyjnego biszkoptu. Po raz pierwszy to delikatne, wspaniałe danie zostało wykonane w Nowej Zelandii w 1926 roku z okazji występu znanej rosyjskiej baleriny Anny Pavlovej w Wellington. Wizualna aluzja tortu miała nawiązywać do zwiewności tiulowej spódnicy tancerki.
  • Tort Schwarzwald- Nazywany również „czarny las” ze względu na swój wygląd, jest połączeniem czekolady, kremu z bitą śmietaną i akcentem kwaskowości w postaci wiśni. Już od półtora wieku cieszy się niezmienną popularnością.
  • Tort Dobosz- Ten niesamowity produkt powstał dzięki cukiernikowi Jozsefowi Dobos. Konstrukcja tortu składa się z ośmiu biszkoptowych placków, które łączy czekoladowa, maślana masa. Wierzch tortu pokrywa warstwa słodkiego karmelu

Znaczenie rozmiaru kartonów na tort 

Warto pamiętać, że do transportu tych niesamowitych wypieków trzeba mieć odpowiednie opakowanie. W przypadku standardowych tortów, tortów urodzinowych, polecamy kartony z naszego sklepu. By uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z upadkiem, wywróceniem i rozwaleniem tortu trzeba odpowiednio dobrać również rozmiar kartonu. W ofercie posiadamy kartony na wysokie, niskie i średnie torty 🙂

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *